گزارش تخصصی مدیر : بررسی علل بی نظمی و بی انضباطی دانش آموزان و تلاش برای حل و رفع این مشک

دسته بندي : وب و برنامه نویسی » گوناگون

گزارش تخصصی مدیر  :

 

بررسی علل بی نظمی و بی انضباطی دانش آموزان

و تلاش برای حل و رفع این مشکل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

بیان وضعیت.. 8

اهداف گزارش تخصصی : 9

اهداف جزئی گزارش : 9

گرد آوری اطلاعات راجع به موضوع. 9

موانع موجود. 10

علل بي انضباطي دانش‌آموزان. 10

الف :علل مربوط به دانش آموزان مانند: 10

ب)علل مربوط به معلم. 11

ج)علل مربوط به كلاس درس: 11

تأثير محيط عاطفي كلاس : 12

د)علل مربوط به خانواده: 12

ه)علل مربوط به روابط اجتماعي : 13

و)عوامل رواني : 13

فرصت های گزارش... 14

تحلیل یافته های علمی وبیان راه حل. 15

دلایل بی انضباطی دانش آموزان: 15

راههاي كاهش يا حذف رفتار هاي بي نظمي.. 15

مقایسه با شاخص... 19

انتخاب راه حل و اجرای آن. 20

گردآوری اطلاعات بعد از اجرای راه حل. 20

مزایا و نقاط قوت.. 21

نقاط ضعف و آسیب ها 21

ارزشیابی ونتیجه گیری و گزارش نهایی: 21

پیشنهادات حاصل از گزارش  : 21

منابع و مأخذ مورد استفاده: 22

 

 

 

 

مقدمه :

هر نوع رفتاري كه از ارزش‌هاي پذيرفته شده جامعه به دور است (با توجه فرهنگ)و داراي تكرار شدت و مداومت است و در زمانها و مكانهاي متعدد اتفاق مي افتد و همچنين رفتاري است كه با درماندگي و كاهش كارايي فرد همراه است. پایبندی به ضابطه ها در یک گروه اجتماعی باعث تداوم آن می شود. انضباط، اخلاق کلاس درس است و بدون آن کلاس تبدیل به یک ازدحام یا غوغا می شود. (سی ام فلینگ، الیزابت پروس،1373 ، ص 80)

هر رفتار انسان، از جمله محصل، هدف دارد یا هدف گردان است. دانش آموزان، عملی را بی هدف انجام نمی دهند بلکه می خواهند با آن عمل خود نیاز یا نیازهایی را ارضا کنند. بنابراین، باید هدف ها و نیازهای ایشان را شناخت و جدی گرفت. مثلاً اگر رفتار نامطلوبی از دانش آموزی سر بزند نباید تنها جلب توجه را علت آن رفتار بدانیم .

کاربرد اصول و تدابیری می تواند به ما کمک کند که از رخ دادن مشکلات رفتاری جلوگیری کنیم یا آن ها را به حداقل برسانیم. از جمله:

از روز اول آغاز کلاس، مدیریت کامل را اعمال کنیم.  باید روز اول به گروه تازه دانش آموزان خود بگوییم که مقررات ما در اداره کلاس کدام اند و از ایشان چه انتظارهایی داریم.

محیط کلاس را از هر لحاظ حتی فضا و تجهیزات، سالم گردانیم. باید مطمئن باشیم که دانش آموزان ما در کلاس راحت اند.و در مدرسه احساس آرامش می کنند.

فعالیت های یادگیری را طوری طراحی کنیم که برای همۀ دانش آموزان، معنادار باشند؛ و با رغبت ها و توانایی های ایشان سازگار باشند. برای این منظور ناگزیریم اصول رشد و تکامل، خصایص رشدی هر سن، محتوای درسی خاص هر کلاس و هر مقطع، و رغبت های ویژه دانش آموزان خود را دقیقاً بدانیم.

برای همۀ دانش آموزان فرصت هایی فراهم آوریم که موفقیت را تجربه کنند.به تجربه دیده ایم که برخی از دانش آموزان به زودی نشان می دهند که پیشرفت درسی دارند در صورتی که برخی دیگر دیرتر خود را آشکار می کنند. با بعضی از دانش آموزان در دروس علمی و برخی در دروس اجتماعی پیشرفت نشان می دهند. در هر صورت، معلم باید تدابیر و راهبردهایی به کار ببرد که همۀ دانش آموزان، به شکلی، موفقیت را تجربه کنند.

بیان وضعیت

 

با شروع مدارس متوجه شدم دانش آموزان سال هفتم متوسطه  با توجه به این که تعداد آنها زیاد نیست نظم کلاس را به هم می ریزند-سر وصدا می کنند- با هم صحبت می کنند-در یک جای ثابت نمی شینند ومدام جابه جا می شوند و با توجه به تذکرات پی در پی مدتی نظم کلاس برقرار می شود اما دوباره به همان وضع سابق بر می گردد وبعد از گفت و گو با معلمان دیگر ومدیر مدرسه و مشاهده ی آن ها  در وضعیت
دسته بندی: وب و برنامه نویسی » گوناگون

تعداد مشاهده: 442 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: وورد

تعداد صفحات: 18

حجم فایل:257 کیلوبایت

 قیمت: 2,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل